Warszawski Klub Piłki Siatkowej „Volup” to stowarzyszenie sportowe, którego zadaniem jest promocja siatkówki w środowisku LGBT. Nasz cel to stworzenie miejsca, w którym każdy, bez względu na poziom siatkarskich umiejętności, mógłby kultywować pasję jaką jest gra w siatkówkę.

Zapraszamy wszystkich chętnych do wspólnych treningów!

Wszystko zaczęło się pod koniec 2005 roku, kiedy to Marcin – pierwszy prezes klubu, wrócił na stałe z Niemiec i postanowił stworzyć pierwszy w Polsce klub siatkarski na wzór tego, którego był członkiem przebywając za naszą zachodnią granicą.

Poszukując na różnych portalach LGBT udało się Marcinowi znaleźć kilku ochotników do wspólnej gry w siatkówkę. Potem (rok 2006) odbyła się akcja roznoszenia ulotek w kilku gejowskich klubach w stolicy. W ten sposób znalazła się grupa ludzi, która wystarczyła do porządnej gry – na treningach zaczęło pojawiać się systematycznie 12 osób…

W maju 2006 roku kilku z nich wyjechało na Prague Rainbow Spring Tournament, gdzie zagrali w różnych zespołach pod flagami innych państw. W barwach narodowych przyszło nam zagrać dopiero w grudniu 2006, kiedy to warszawska drużyna pojechała na X-Mas Tournament do Frankfurtu. Na turnieju tym graliśmy na poziomie C i zdobyliśmy złoto! Byliśmy najlepszą drużyną na tym poziomie! Po powrocie do Polski, na wspólnej siatkówkowej Wigilii, gdzie świętowaliśmy nasz sukces, zdecydowaliśmy, że to dopiero początek, że zabawa dopiero się zacznie… i się zaczęło. Pełni zapału do gry, w 2007 roku wyjechaliśmy na kolejne turnieje do Stuttgartu, Pragi, Halle, Mediolanu i Barcelony, gdzie z mniejszym lub większym powodzeniem próbowaliśmy naszych sił na poziomie B.

Kiedy w 2006 roku jechaliśmy do Frankfurtu, spotkaliśmy Kubę ze Śląska, który jechał na turniej, by wesprzeć jedną z grających tam zagranicznych drużyn. Kuba, prezentujący najwyższy poziom zaawansowania i mający już niemałe doświadczenia w rozgrywkach siatkarskich i szkoleniu zawodników, nieraz pomagał nam potem w treningach zdradzając tajniki gry w piłkę siatkową. Po powrocie z Frankfurtu, postanowił stworzyć na Śląsku drużynę na wzór naszej z Warszawy (z jego drużyną mieliśmy okazję spotkać się w 2007 roku na zorganizowanym przez nas sparingu w Warszawie). Zebrał chłopaków i wyruszył do Pragi na doroczny Rainbow Spring Tournament, gdzie na poziomie B+, zajął wysokie III miejsce!

W roku 2007 zaczęły powstawać kolejne drużyny: w Poznaniu, Gdańsku, Wrocławiu, Zielonej Górze i Łodzi.

W grudniu 2007 na kolejnym turnieju we Frankfurcie były aż cztery drużyny z Polski! Dwie z Warszawy i po jednej z Katowic i Wrocławia. Drużyny z Warszawy zdobyły tym razem dwa medale powtarzając sukces sprzed roku i zdobywając I miejsce na poziomie C oraz zdobywając II miejsce na poziomie B-.

Na jesieni 2006 roku powstała oficjalna nazwa klubu „Warszawski Klub Piłki Siatkowej VOLUP”. Powstała również strona internetowa www.volup.pl, na której systematycznie zaczęły pojawiać się m.in. najnowsze informacje dotyczące działalności klubu czy też zdjęcia z treningów i turniejów. Na treningach pojawiło się również kilka osób heteroseksualnych. Każda z tych osób doceniła zdrową i przyjazną atmosferę, jaka panuje podczas naszych treningów. W rzeczywistości wszyscy się szanujemy i staramy szkolić nasze umiejętności tak, aby poziom gry systematycznie wzrastał.

Wobec rosnącej popularności siatkówki gejowskiej w Polsce, w lutym 2008 roku postanowiliśmy zorganizować w Warszawie pierwszy w naszym kraju turniej siatkarski zaadresowany do środowiska LGBT. W turnieju tym uczestniczyło aż 9 drużyn: ze Śląska, Wrocławia, Trójmiasta, Łodzi i Warszawy. Sam turniej okazał się wielkim wydarzeniem, świętem polskiej siatkówki gejowskiej a co więcej, nie ustępował on wcale turniejom zagranicznym w jakich braliśmy udział! Pierwsze miejsce, nie tracąc ani jednego seta, zdobyła drużyna z Katowic. Kolejne dwa miejsca zdobyła Warszawa. Wszyscy uczestnicy turnieju zasługują jednak na brawa za to, że przyjechali do stolicy, wzięli czynny udział w turnieju i świetnie się przy tym bawili!

Siatkówka gejowska w Polsce rozwija się już przeszło 2 lata, ale mamy wrażenie, że w swój złoty okres zaczyna wchodzić dopiero teraz. Tak się na pewno dzieje z klubem VOLUP. Pojawiły się artykuły w Gazecie Wyborczej dotyczące naszego klubu. Nawiązaliśmy współpracę z lesbijską drużyną siatkarską. Wkrótce dokonana zostanie rejestracja klubu w KRS.

Nasze plany na przyszłość to przede wszystkim dalszy rozwój klubu i organizacja pierwszego w Polsce międzynarodowego gejowskiego turnieju piłki siatkowej, na który chęć przyjazdu wyraziło już wiele krajów Europy! Będzie się działo!

Historia jest po to by ją tworzyć, więc cóż nam pozostaje… Twórzmy ją dalej!